Who to Contact?

Principal             

Matt Robertson

info@arnoldhillspencer.com


Principal’s PA   

Jayne Gilmartin

jaynegilmartin@arnoldhillspencer.com


Vice Principal

Emily Dalton

emilydalton@arnoldhillspencer.com


Vice Principal

Ian Oliphant

ianoliphant@arnoldhillspencer.com


Assistant Vice Principal

Steph Garrad

stephaniegarrad@arnoldhillspencer.com


Assistant Vice Principal

Lisa Nichols

lisanichols@arnoldhillspencer.com


Assistant Vice Principal

Ella Strawbridge

ellastrawbridge@arnoldhillspencer.com


Facilities Manager

Josh Beeson

joshuabeeson@arnoldhillspencer.com

Head of Arts      

Suzanne Norris 

suzannenorris@arnoldhillspencer.com

Drama

Nik Burscough-Brown

nicolaburscoughbrown@arnoldhillspencer.com

Music

Chris Miles

chrismiles@arnoldhillspencer.com

Art

Emma Sanders

emmasanders@arnoldhillspencer.com


Head of Business and Computing

Stuart Brown

stuartbrown@arnoldhillspencer.com

Business

Jodie Whitemore

jodiewhitemore@arnoldhillspencer.com

Computing

John Staples      

johnstaples@arnoldhillspencer.com


Head of Design and Technology

Suzanne Norris 

suzannenorris@arnoldhillspencer.com

Food     

Fran Gordon     

francesgordon@arnoldhillspencer.com

Product Design 

Susan Turley      

susanturley@arnoldhillspencer.com

Textiles

Sarah Robinson

sarahrobinson@arnoldhillspencer.com

Vocational subjects        

Chris Hallgarth  

chrishallgarth@arnoldhillspencer.com


Head of English

Kathryn Wood  

kathrynwood@arnoldhillspencer.com

English KS3         

Rebecca Taylor

rebeccataylor@arnoldhillspencer.com

English KS4

Tom Trotter

thomastrotter@arnoldhillspencer.com

English KS5 Language

Jenni Tyers

jennityers@arnoldhillspencer.com

English KS5 Literature

Kathryn Wood  

kathrynwood@arnoldhillspencer.com


Head of Humanities       

Brett Slater        

brettslater@arnoldhillspencer.com

Beliefs, Philosophy and Ethics    

Bethanie Roberts            

bethanieroberts@arnoldhillspencer.com

Geography        

Sarah Keating   

sarahkeating@arnoldhillspencer.com

History 

Natalie Walker-Lang      

nataliewalkerlang@arnoldhillspencer.com

Politics 

Kayleigh Sanghera        

kayleighsanghera@arnoldhillspencer.com

Psychology        

Kayleigh Sanghera        

kayleighsanghera@arnoldhillspencer.com

Sociology            

Kayleigh Sanghera        

kayleighsanghera@arnoldhillspencer.com


Head of Maths 

Andrea Cheetham          

andreacheetham@arnoldhillspencer.com

Maths KS3          

Ben Wilson         

benwilson@arnoldhillspencer.com

Maths KS4          

Simon Wilson    

simonwilson@arnoldhillspencer.com

Maths KS5          

Nikki Adams      

nicoleadams@arnoldhillspencer.com


Head of MFL      

Natalia Paz         

nataliapaz@arnoldhillspencer.com

French 

Joanne Smith    

joannesmith@arnoldhillspencer.com

Spanish

Tim Bradley       

timothybradley@arnoldhillspencer.com


Head of PE         

Gemma Morris 

gemmamorris@arnoldhillspencer.com

Core PE Lead     

Thea Thompson

theathompson@arnoldhillspencer.com

Dance and A-Level PE Lead

Lauren Hays

laurenhays@arnoldhillspencer.com

PE KS4  and KS5 BTEC Lead

Alex Henderson

alexhenderson@arnoldhillspencer.com


Head of Science

Amanda Hutchinson      

amandahutchinson@arnoldhillspencer.com

Biology

Maliha Fahim           

malihafahim@arnoldhillspencer.com

Chemistry          

Kate Stevens     

katherinestevens@arnoldhillspencer.com

Physics

Richard Buttinger            

richardbuttinger@arnoldhillspencer.com

SENCO 

Georgina Turgoose         

SEND@arnoldhillspencer.com


Deputy SENCO 

Nicola Wadd         

SEND@arnoldhillspencer.com


SEND Administrator       

Hilary Dale         

SEND@arnoldhillspencer.com

Head of Year 7 

Alex Dixon

alexandriadixon@arnoldhillspencer.com

Assistant Head of Year 7

Connor Rossin

connorrossin@arnoldhillspencer.com


Head of Year 8

Jordan Phillips

jordanphillips@arnoldhillspencer.com

Assistant Head of Year 8

Sasha Nesterow

sashanesterow@arnoldhillspencer.com


Head of Year 9

Vicki Allen

victoriaallen@arnoldhillspencer.com

Assistant Head of Year 9

Israr Ahmed

israrahmed@arnoldhillspencer.com


Head of Year 10

Carrie Roberts

carrieroberts@arnoldhillspencer.com

Assistant Head of Year 10

Craig Westcarr

craigwestcarr@arnoldhillspencer.com


Head of Year 11

Nicola Anderson

nicolaanderson@arnoldhillspencer.com

Assistant Head of Year 11

Ross Hatfield

rosshatfield@arnoldhillspencer.com

Carole March

carolemarch@arnoldhillspencer.com


Head of Sixth Form

Kevin Callaway

Kevin.Callaway@arnoldhillacademy.co.uk

Head of Year 12

Siobhan Bacon-Clarke

Siobhan.Bacon-Clarke@arnoldhillacademy.co.uk

Head of Year 13

Ed McEwan

Edward.McEwan@arnoldhillacademy.co.uk


Careers Lead     

Zoey Mullett-Merrick

zoeymullettmerrick@arnoldhillspencer.com


Alternative Provision Lead

Emily Blagden

emilyblagden@arnoldhillspencer.com


Internal Exclusion Unit Mentor

Demetrius Jackson

demetriusjackson@arnoldhillspencer.com


Attendance Officer

Sasha Carr

aha_attendance@arnoldhillspencer.com


Sixth Form Administrator

Tracey Spencer

traceyspencer@arnoldhillspencer.com


Student Services Administrator

Katy Murray

katymurray@arnoldhillspencer.com

Student Services Admininstrator

Emma Lucas

emmalucas@arnoldhillspencer.com


Academy Counsellor

Hanna Seely

hannaseely@arnoldhillspencer.com

Year 7

7A – Anna Senior

annasenior@arnoldhillspencer.com


7R – Dominic Farby-Hughes

dominicfarbyhughes@arnoldhillspencer.com


7N – Mireia Alonso Orts/David Hanks

mireiaalonsoorts@arnoldhillspencer.com

davidhanks@arnoldhillspencer.com


7O – Thomas Trotter

thomastrotter@arnoldhillspencer.com


7L – Thomas Hawley

thomashawley@arnoldhillspencer.com


7D –Maliha Fahim

malihafahim@arnoldhillspencer.com


7H – Casey Thompson

caseythompson@arnoldhillspencer.com


7C – Jodie Smith

jodiesmith@arnoldhillspencer.com


7E – Samantha Dickens

samanthadickens@arnoldhillspencer.com


Year 8

8A – Simon Wilson

simonwilson@arnoldhillspencer.com


8R –  Ben Wilson

benwilson@arnoldhillspencer.com


8N – Clare Walter

clarewalter@arnoldhillspencer.com


8Ο –  Mahassine Ajana

mahassineajana@arnoldhillspencer.com


8L – Rebecca Potts

rebeccapotts@arnoldhillspencer.com


8D – Sophie Pickford

sophiepickford@arnoldhillspencer.com


8H – Marisha Milek

marishamilek@arnoldhillspencer.com


8C – Paul McCrory

paulmccrory@arnoldhillspencer.com


8E – Jodie Whitemore

jodiewhitemore@arnoldhillspencer.com


Year 9

9A – Edmir Kollazi

edmirkollazi@arnoldhillspencer.com


9R – Sophie Johnson

sophiejohnson@arnoldhillspencer.com


9N – Sam Jones

samanthajones@arnoldhillspencer.com


9O – John Staples

johnstaples@arnoldhillspencer.com


9L – Alex Henderson

alexhenderson@arnoldhillspencer.com


9D – Sumayya Akbar

sumayyaakbar@arnoldhillspencer.com


9H – Craig Bancroft

craigbancroft@arnoldhillspencer.com


9C – Lloyd Hewitt

lloydhewitt@arnoldhillspencer.com


9E – Clare Pickard/Sarah Robinson

clarepickard@arnoldhillspencer.com

sarahrobinson@arnoldhillspencer.com


9M – Fern Newton

fernnewton@arnoldhillspencer.com


Year 10

10A – Jerome Ridaut

jeromeridaut@arnoldhillspencer.com


10R – Bethanie Roberts

bethanieroberts@arnoldhillspencer.com


10N – Danny Pare

dannypare@arnoldhillspencer.com


10O – Carys Price

carysprice@arnoldhillspencer.com


10L – Chris Hallgarth

chrishallgarth@arnoldhillspencer.com


10D – Shun Yip

shunyip@arnoldhillspencer.com


10H – Emma Atkinson

emmaatkinson@arnoldhillspencer.com


10C – Rebecca Taylor

rebeccataylor@arnoldhillspencer.com


10E – Tim Bradley

timothybradley@arnoldhillspencer.com


Year 11

11A – Richard Buttinger

richardbuttinger@arnoldhillspencer.com


11R – Magdalena Matuszyk

magdalenamatuszyk@arnoldhillspencer.com


11N – Fran Gordon

francesgordon@arnoldhillspencer.com


11O – Eleanor Landy

eleanorlandy@arnoldhillspencer.com


11L – Lorcan Byrne

lorcanbyrne@arnoldhillspencer.com


11H – Jez Maurice-Smith

jezmauricesmith@arnoldhillspencer.com


11C – Sue MacShane/Jeremy Housden

susanmacshane@arnoldhillspencer.com

jeremyhousden@arnoldhillspencer.com


11E – Lance Smith

lancesmith@arnoldhillspencer.com


11M – Thea Thompson

theathompson@arnoldhillspencer.com


Year 12

12.1 – Brian Newson/Emma Sanders

briannewson@arnoldhillspencer.com

emmasanders@arnoldhillspencer.com


12.2 – Sarah Keating

sarahkeating@arnoldhillspencer.com


12.3 – Chris Miles/Laura Eatherington

chrismiles@arnoldhillspencer.com

lauraeatherington@arnoldhillspencer.com


12.4 – Jo Smith

joannesmith@arnoldhillspencer.com


12.5 – Nikki Adams

nicoleadams@arnoldhillspencer.com


12.6 – Hadiyah Dar

hadiyahdar@arnoldhillspencer.com


Year 13

13.1 – Sarah Derbyshire

sarahderbyshire@arnoldhillspencer.com


13.2 – Sara Bawa

sarahbawa@arnoldhillspencer.com


13.3 – Amanda Munroe/Esther Bolivar

amandamunroe@arnoldhillspencer.com

estherbolivar@arnoldhillspencer.com


13.4 – Susan Turley/Katie Brown

susanturley@arnoldhillspencer.com

katiebrown@arnoldhillspencer.com


13.5 – Kate Stevens

katherinestevens@arnoldhillspencer.com


13.6 – Sharron Harrington/Ana Cottee

sharronharrington@arnoldhillspencer.com

anacottee@arnoldhillspencer.com